drukuj

ZASADY ROZGRYWANIA TURNIEJU

20-01-2018

ZASADY ROZGRYWANIA

 

GRA

W turniejach używana jest druga edycja „Potworów w Tokio”. Obowiązują zasady podstawowej gry – bez dodatków. Można używać Potworów spoza podstawowego zestawu, o ile nie wnoszą one nowych mechanik do gry.

 

FORMAT TURNIEJU

Turniej eliminacyjny składa się z 2 rund kwalifikacyjnych i 1 finałowej. Minimalna liczba uczestników to 8 graczy. Organizator eliminacji może zdecydować, że rozgrywane będą 3 rundy kwalifikacyjne.

 

RUNDY KWALIFIKACYJNE

Gracze rozdzielani są w miarę możliwości równo po 3–6 osób do każdego stolika. W pierwszej rundzie gracze przy stolikach dobierani są losowo, w drugiej – zgodnie ze zdobytymi Punktami Turniejowymi. Gdy zostanie ogłoszony start, gracze nie mogą już zmieniać miejsca przy stole.

Każda runda kwalifikacyjna trwa maksymalnie 60 minut. Gdy czas minie, gracze muszą przerwać grę i przydzielane są punkty turniejowe. Gra może zakończyć się wcześniej, po osiągnięciu warunków zwycięstwa zgodnie z zasadami „Potworów w Tokio”.

 

Na koniec gry każdy gracz otrzymuje Punkty Turniejowe (PT) w zależności od kolejności eliminacji z gry i zdobytych punktów zwycięstwa. Pierwszy gracz, który zostanie wyeliminowany, zajmuje ostatnie miejsce, drugi wyeliminowany – przedostatnie itd. Pozostali gracze zajmują kolejne miejsca zgodnie z liczbą zdobytych punktów. Gdy przy stole jest mniej niż 6 graczy, pierwszy gracz wciąż otrzymuje 5 PT, drugi – 3 PT itd.

 

1. miejsce: 5 PT

2. miejsce: 3 PT

3. miejsce: 2 PT

4. miejsce: 1 PT

5. miejsce: 0 PT

6. miejsce: 0 PT

 

REMISY

Gdy dwóch graczy zostanie wyeliminowanych jednocześnie lub zdobędzie taką samą liczbę punktów zwycięstwa, otrzymują oni tyle samo PT – zgodnie z niższą pozycją. Na przykład gdy dwóch graczy remisuje na drugim miejscu, obaj otrzymują 2 PT – jak za 3. miejsce.

 

Przykład zdobywania PT w rozgrywce 6-osobowej:

Cyberkitty i Gigazaur mają już tylko 1 (serce). The King zadaje 1 obrażenie wszystkim graczom. Cyberkitty i Gigazaur zostają wyeliminowani i otrzymują 0 PT (remisują na ostatnim, 5. miejscu). Następnie The King zostaje wyeliminowany i zdobywa 1 PT (za 4. miejsce). Kiedy Meka Dragon zdobywa 20. punkt zwycięstwa, kończąc rozgrywkę, w grze są jeszcze Kraken (15 PZ) i Alienoid (12 PZ). Finalny rozkład PT wygląda następująco:

Meka Dragon 5, Kraken 3, Alienoid 2, The King 1, Cyberkitty 0, Gigazaur 0.

 

2. runda

Gracze siadają do stolików w kolejności zgodnej z rankingiem Punktów Turniejowych. W razie remisów liczy się suma PZ. Osoby najwyżej w rankingu zajmują pierwszy stolik, kolejne osoby w rankingu – drugi stolik i tak dalej, aż gracze, którzy mają najmniej PT, zajmą ostatni stolik.

 

RUNDA FINAŁOWA

Po ostatniej rundzie kwalifikacyjnej 6 graczy z najlepszym rankingiem PT rozgrywa finał. W razie remisów brana jest pod uwagę suma zdobytych PZ. Jeśli nadal jest remis, do finału przechodzi gracz, który zdobył więcej PZ w ostatniej rozgrywce.

Finał rozgrywany jest bez limitu czasowego. Zwycięża gracz, który zdobędzie jako pierwszy 20 punktów lub zostanie jako ostatni w grze.

Remisy w rundzie finałowej na 2. czy 3. miejscu rozstrzygane są na korzyść gracza, który zdobył w turnieju więcej PT.

 

GRA NA CZAS

Granie na czas, w szczególności w przypadku prowadzenia, jest traktowane jako niesportowe zachowanie. Gracz, który tak się zachowuje, zostanie upomniany przez prowadzącego turniej. Gdy zachowanie się powtórzy, gracz zostaje wyeliminowany z gry i zdobywa 0 PT za bieżącą rundę.

 

SŁOWNIK

Punkty turniejowe (PT)– punkty zdobywane za zajęcie danego miejsca w rozgrywce (na przykład za pierwsze miejsce).

Punkty zwycięstwa (PZ)– liczba niebieskich gwiazdek zdobyta przez gracza w trakcie gry.

 

wstecz
Copyright Wydawnictwo Egmont Polska 2011
Wszelkie prawa zastrzeżone.
IdeoRealizacja:
CMS Edito Powered by: