drukuj

Jak wykorzystać gry AMD w zabawach z dziećmi?

11-02-2020

Baw się i poznawaj świat!

Zanim zaczniemy grać z dzieckiem, musimy oswoić go z jej elementami, nazwać je, pooglądać z dzieckiem, porozmawiać o nich.

Zasady gry powinny być wprowadzane stopniowo, dokładnie pokazując i tłumacząc je dziecku. Zawsze zaczynajcie od rozegrania próbnej rundy, podczas której dokładnie omawiajcie zasady gry.

 

A może wykorzystać elementy gier do innych zabaw? Poniżej kilka propozycji.

 

Zabawa w smaki

Wykorzystaj owoce i warzywa z gry „Mniam!”. Pokaż dziecku dany żeton i zapytaj o jego smak. W rozwiniętym wariancie tej zabawy przygotuj prawdziwe owoce i warzywa. Dziecko z zamkniętymi oczami próbuje je, a potem musi wskazać żeton owocu lub warzywa, który właśnie zjadło.

 

Zabawa w sklep

Wyobraź sobie, że jesteś na straganie. Jedna osoba jest sprzedawcą i bierze wszystkie owoce i warzywa z gry „Mniam!”. Druga osoba robi zakupy. Dla lepszego efektu, do zabawy można dołączyć zabawkowe pieniążki (nie są zawarte w grze).

 

Zabawy słowotwórcze

Wykorzystaj elementy gier do zabaw słownikowych i słowotwórczych:

  • Tworzenie liczby mnogiej gruszka – gruszki.
  • Tworzenie przymiotników pomarańcza – pomarańczow.
  • Tworzenie zdrobnień, np. śliwka-śliweczka.

 

Zbiory matematyczne

Wykorzystaj elementy gry do zabaw matematycznych, na przykład tworzenie zbiorów. Podziel żetony na owoce i warzywa (gra Mniam!), według kształtu (kwadrat, koło, trójkąt, serce) albo według koloru.

 

Co jest w worku?

Włóż figurę z gry „Zwierzątka” do worka. Dziecko z zamkniętymi oczami dotyka figurę i próbuje zgadnąć, co to jest. Zabawa sensoryczna stymuluje zmysł dotyku i utrwala nazwy kształtów i figur. Można taką samą zabawę przeprowadzić z owocami i warzywami z gry „Mniam!”

 

wstecz
Copyright Wydawnictwo Egmont Polska 2011
Wszelkie prawa zastrzeżone.
IdeoRealizacja:
CMS Edito Powered by: